Pages Navigation Menu

drewno opałowe bukowe cena

Biomasa jako odnawialne źródło energii cieplnej

Biomasa jako odnawialne źródło energii cieplnej

Biomasa to zasobny w energię surowiec organiczny, który może być wykorzystywany w celach grzewczych. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, zwiększa się zainteresowanie tym materiałem jako odnawialnym źródłem energii cieplnej. Nic dziwnego – biomasa jest ekologiczna, dostępna i tańsza od tradycyjnych paliw.

Zalety wykorzystania biomasy

Odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność w czasie, gdy rośnie globalne zapotrzebowanie na energię. Biomasa to cenny surowiec, który można pozyskać z odpadów rolniczych i leśnych, z odpadów przemysłowych oraz jako produkty uboczne z produkcji celulozy i papieru. Do zalet wykorzystania biomasy jako źródła energii cieplnej należą:

– wykorzystanie odpadów – materiał taki, jak słoma, trociny czy zieleńce pozostają po zbiorach rolniczych i leśnych i zwykle są usuwane. Wykorzystanie biomasy pozwala na efektywny recykling odpadów,

– niezależność energetyczna – biomasa jest surowcem, którym dysponujemy na miejscu, co pozwala uniezależnić się od importu paliw kopalnych.

– cena – koszt wykorzystania biomasy jest zwykle niższy niż w przypadku tradycyjnych paliw, co z pewnością będzie promowało ten typ źródła ciepła w przyszłości.

Alternatywny materiał opałowy

Biomasa to alternatywny materiał opałowy, który wciąż jest wykorzystywany w niewielkim stopniu. Znaczna część rolniczych odpadów pozostaje po prostu na polach, choć moglibyśmy wykorzystać je energetycznie. W Polsce wykorzystuje się mniejsze ilości biomasy, niż w innych krajach Europy, ale z pewnością to się zmieni w przyszłości. Biomasa to bowiem nie tylko źródło ciepła, ale i możliwość rozwoju dla przedsiębiorczości.

Jak pozyskiwać biomasa

Biomasa pochodzi z różnych źródeł i może być pozyskiwana w różny sposób. Najczęściej wykorzystuje się następujące materiały:

– drewno,

– zbiory rolnicze,

– odpady przemysłowe.

Co ciekawe, w Polsce wystarczyłoby wykorzystać ok. 15% słomy jęczmiennej, byśmy mogli uniezależnić się od krajowych importów gazu ziemnego. Wciąż jednak ten typ źródła energii cieplnej jest mało popularny, a zdecydowanie ich wykorzystanie w Polsce mogłoby przynieść wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Podsumowanie

Biomasa to nadal źródło energii cieplnej, które jest mało wykorzystywane, a jego potencjał wydaje się być olbrzymi. Wykorzystanie biomasy pozwoli w pełni zrealizować ideę ekologicznego i samowystarczalnego rozwoju. Z całą pewnością warto postawić na ten kierunek i to właśnie z bioenergii będzie pochodził coraz większy odsetek energii w naszych domach i zakładach produkcyjnych w przyszłości.