Pages Navigation Menu

drewno opałowe bukowe cena

Jak przyciąć gałęzie?

Jak przyciąć gałęzie?

Gdy zaczynamy naszą przygodę z sadownictwem i jeszcze nie do końca wiemy, jak prawidłowo zadbać o nasze drzewka owocowe to zawarto zapoznać się z podstawowymi zasadami prowadzenia drzewka. Jednym z problemów początkujących pasjonatów jest to jak przycinać drzewka owocowe? Niestety jest to czasami problem również dla doświadczonych pracowników. Pamiętajmy jednak, że współcześnie mamy wiele źródeł wiedzy na ten temat i w każdej chwili możemy sięgnąć po odpowiednią poradę.

 

Oczywiście najlepiej zacząć od ustalenia, kiedy powinniśmy przycinać poszczególne drzewka. Mianowicie nie każde drzewko owocowe możemy przycinać w tym samym czasie. Jabłonie i gruszek możemy pielęgnować w ten sposób już w lutym zanim pojawia się pierwsze pąki. Inne rośliny lepiej przycinać w połowie wiosny, gdy rośliny już zaczną wypuszczać pąki, ale są również takie drzewka, które przycinać już po sezonie owocowania czyli późnym latem. Przykładem takiego drzewka owocowego jest morela.

 

Kolejnym ważnym aspektem tego problemu jest również sposób w jaki powinniśmy przycinać nasze drzewka. Przede wszystkim musimy pamiętać, że przycinanie ma na celu prawidłowe ukształtowanie korony naszej rośliny, czyli w ten sposób by była ona regularna. A także tak, żeby każdą z gałęzi była równomiernie oświetlona. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy nie tylko kształtne drzewko ale również dorodne i zdrowe owoce. Pamiętajmy również, że do każdego przycinania powinniśmy się odpowiednio przygotować. Każdą z gałęzi do odcięcia przecinamy powyżej drugiego pąku. W ten sposób mamy pewność, że nasze drzewko zostanie prawidłowo przecięte i nie będzie narażone na groźne dla niego choroby. Pamiętajmy również, żeby w tym celu używać tylko czystych i odpowiednio zaostrzonych narzędzi. W końcu tylko to zagwarantuje nam prawidłowo przeprowadzona pielęgnację drzewka owocowego.
Jak widać przycinanie drzewek owocowych wcale nie musi być trudne, wystarczy tylko przypilnować kilku zasad, by prawidłowo przeprowadzić tego rodzaju zabieg i uzyskać piękne drzewka i owoce.