Pages Navigation Menu

drewno opałowe bukowe cena

Bezpieczne wykończenia i materiały: Jak unikać substancji szkodliwych dla zdrowia

Bezpieczne wykończenia i materiały: Jak unikać substancji szkodliwych dla zdrowia

Bezpieczne wykończenia i materiały: Jak unikać substancji szkodliwych dla zdrowia

Wybierając materiały do wykończenia mieszkania, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo dla zdrowia. Wiele z nich może bowiem zawierać substancje szkodliwe, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i dobrej kondycji życiowej. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

1. Farby i powłoki:

Farby i powłoki, które pokrywają ściany lub meble, to jedne z najbardziej niebezpiecznych materiałów pod względem zdrowotnym. Mogą mieć w składzie substancje lotne, takie jak benzen, aldehydy lub toluen, które przyczyniają się do skażenia powietrza i zanieczyszczenia domowej atmosfery. W przypadku wyboru farby, należy zawsze wybierać produkty oznaczone jako “bezpieczne” i posiadające odpowiednie certyfikaty.

2. Tapety:

Tapety mogą być pokryte farbam lub klejami, które również zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Zwróćmy uwagę na jakość kleju i farb użytych do produkcji tapet. Wybierajmy też ciemne kolory oraz matowe, a nie błyszczące, połyskujące powierzchnie.

3. Materiały wykończeniowe:

W trakcie budowy lub remontu mieszkania często stosuje się materiały wykończeniowe, takie jak płyty gipsowo-kartonowe czy płyty OSB. W ich składzie mogą być użyte szkodliwe dla zdrowia kleje, substancje z wytwarzania których trudno się pozbyć. Ważne jest, aby kupować materiały u renomowanych producentów, których produkty posiadają odpowiednie certyfikaty.

4. Podłogi:

Podłogi to elementy wykończenia, które również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wybierając podłogi drewniane, zwróćmy uwagę na grubość warstwy lakieru i zastosowane w nim substancje. W przypadku podłóg winylowych lub dywanów, zwróćmy uwagę na kleje użyte do ich montażu czy też zawartość ftalanów w tworzywach sztucznych.

5. Meble:

Meble to dla nas wszyscy ważne elementy wyposażenia domu. Zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Unikajmy mebli z płyty MDF, która może emitować szkodliwe dla zdrowia substancje. Lepiej postawić na meble wykonane z ekologicznych materiałów lub drewna.

Podsumowując, warto zwrócić naprawdę dużą uwagę na wybierane wykończenia i materiały. Unikanie szkodliwych dla zdrowia substancji, nie tylko poprawi nam komfort życia, ale również wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia.