Pages Navigation Menu

drewno opałowe bukowe cena

Sztuka oświetlenia w aranżacji wnętrz: Jak podkreślić atmosferę

Sztuka oświetlenia w aranżacji wnętrz: Jak podkreślić atmosferę

Mistrzowskie oświetlenie to jedna z kluczowych części aranżacji wnętrz. Poprawnie dobrany rodzaj lamp, kinkietów oraz kierunku światłocieniowania pozwala na podkreślenie i stworzenie wyjątkowej atmosfery w pomieszczeniach.

1. Rodzaje oświetlenia: W aranżacji wnętrz najistotniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju światła. Oświetlenie dekoracyjne służy przede wszystkim do podkreślenia wyjątkowych elementów pomieszczenia, takich jak obrazy, rzeźby czy aranżacje roślinne. Natomiast oświetlenie funkcjonalne, takie jak lampy biurkowe, kinkiety czy żyrandole, pełnią rolę praktyczną.

2. Kolor światła: Kolor światła również wpływa na klimat pomieszczenia. Ciepłe światło w kolorze bursztynowym i pomarańczowym nadaje wnętrzu przytulnego charakteru, natomiast chłodne światło w kolorze białym czy niebieskim wprowadza do pomieszczenia chłodniejszy klimat.

– Ciepłe światło: bursztynowe i pomarańczowe kolorowe lampy
– Chłodne światło: białe i niebieskie kolorowe lampy

3. Efekty świetlne: Współczesne oświetlenie zapewnia także wiele efektów świetlnych, które pozwalają na uzyskanie niebanalnego charakteru pomieszczenia. Do dyspozycji mamy lampy ledowe, które pozwalają na tworzenie efektów migoczącego światła oraz oświetlenia w kolorach tęczy.

– Lampy ledowe dające efekty migającego światła
– Oświetlenie w kolorach tęczy

4. Oświetlenie punktowe: Żyrandol to nie jedyna opcja oświetlenia pomieszczenia. Kinkiety, lampy podłogowe i stołowe, a także oświetlenie punktowe pozwalają na zróżnicowanie światła w danym pomieszczeniu. Oświetlenie punktowe pozwala na podkreślenie wybranych elementów, takich jak np. książkowej półki, obrazów czy ram fotograficznych.

– Kinkiety, lampy podłogowe i stołowe
– Oświetlenie punktowe

5. Szczególna uwaga: Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie jedynie nielicznych elementów danego pomieszczenia, tak aby efekt nie był przytłaczający i męczący dla oczu. Ważne jest również zachowanie zasady umiaru, tak aby za sprawą światła nie zaistniał efekt przesadnej ilości dodatków w pomieszczeniu.

– Nie oświetlać całego pomieszczenia, lecz jedynie wybrane elementy
– Zachowanie umiaru, by nie wyszło zbyt przytłaczające